Zen Yourself

Energia późnej jesieni

Jeśli mieszkasz na półkuli północnej Ziemi, na pewno jesteś już głęboko zanurzona/y w jesieni. Energetycznie czujesz, że o tej porze roku następuje stopniowe zwalnianie i zwracanie się do wewnątrz. Gdy dni stają się krótsze i ciemniejsze, drzewa zaczynają tracić liście, a rośliny czerpią energię do wewnątrz, przygotowując się na zimę. Tak jak niedźwiedzie przygotowują się do corocznej hibernacji, my również możemy odpowiednio przygotować się na okres ciemności w tym sezonie.

Tradycyjna wiedza medycyny chińskiej i ajurwedy mogą zaoferować wsparcie jesienią, ponieważ uznają, że wszystkie istoty (w tym ludzie!) podlegają zmianom pór roku. To chyba już dla wielu z nas oczywiste. 

Fizycznie, energetycznie i psychicznie późna jesień to czas, w którym możemy skupić się na odpuszczaniu, upraszczaniu i zwracaniu się do wewnątrz. Nie zawsze jest to łatwe, jeśli jesteśmy wypaleni po energetycznym lecie lub przyjęliśmy na siebie za dużo obowiązku na początku jesieni. 

Podążając za cyklicznością życia na Ziemię, jesień to czas wycofania, zmniejszonej liczby obowiązków i skupiania energii do wewnątrz, by przetrwać zimę bez szwanku i rozkwitnąć na wiosnę.

Poniżej opiszę pozycje z jogi restoratywnej, którą osobiście uwielbiam, łatwą praktykę oddechową i punkt akupresurowy jelita grubego (to czas tego meridianu).

Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby poznać kilka prostych sposobów na wprowadzenie do swojego życia większej ilości samoopieki późną jesienią.

W tym miejscu przedstawiam Wam moją ulubioną asanę, świetną na tę poru roku ze względu na wiele aspektów. Opisze również bardzo podstawową praktykę oddechową, którą możesz praktykować podczas sesji relaksu, do której chce Cię gorąco zachęcić. 

Taka restoratywna pozycja jogi i praktykowanie nic nie robienia a jedynie obserwacja oddechu może przynieść więcej dobra niż jakakolwiek inna forma relaksu. Bo pamietaj! To w relaksie zadziewają się cuda!

O późnej jesieni i elemencie metalu

W medycynie chińskiej jesień sezonu jest powiązana z żywiołem metalu oraz meridianem płuc i jelita grubego. Według Ajurwedy żywioły powietrza i eteru “wzrastają” o tej porze roku. Wczesną jesienią w organizmie może nastąpić akumulacja ciepła z miesięcy letnich, ale późną jesienią energia zaczyna się kurczyć, przygotowując się do chłodniejszych miesięcy.

Naszym głównym zadaniem w metalowej fazie cyklu roku jest odcięcie tego, co nie jest już potrzebne, aby zachować to, co naprawdę cenne. Jak ja to mówię… LET IT GO – LET IT GOD

Odpuszczanie późną jesienią

Praktyka świadomego odpoczynku, czego jestem wielką propagatorką, pomaga zintegrować całą aktywność i wrażenia z naszego dnia czy ostatniego sezonu. Odmładza również cały system nerwowy, prowadząc do dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, duchowego i energetycznego. Relaks to nowy luksus – dajesz go sobie? Z pomocą przychodzi praktyka restoratywnej pozycji jogi – SAVASANY

GOOD TIPS FROM DAGA

 1. Nie spiesz się z tą restoratwyną asaną – wymaga ona DUŻO rekwizytów (i nie są one opcjonalne), ale warto.  CHILL THE F*CK OUT!
 2. Zlokalizuj w Twoim domu wałek do jogi (jeżeli nie masz to nic, mogą to być duże poduchy jak z kąpany z salonu) i koce, milutkie kociczki jak dla bobaska, coś na oczy i do przykrycia oraz książki.
 3. Upewnij się, że pomoce do jogi są odpowiednio umieszczone, aby nie odczuwać żadnego pobudzenia w asanie, gdyż pomoże to wywołać reakcję relaksacyjną w ciele. 
 4. Ważne! Ta pozycja nie powinna stanowić wyzwania ani powodować „rozciągnięcia”, zamiast tego dążyć do delikatnego otwarcia i odpoczynku. ZEN YOURSELF!
 5. Upewnij się, że jest Ci ciepło, w cichym i wolnym od zakłóceń otoczeniu, aby dać sobie ten soczysty i odżywiający prezent.
 6. Polecam wybrać, któryś z tych numerów z mojej listy na Spotify Zen Yourself https://open.spotify.com/playlist/7m1AsCmWGeUzCuLMGZ8oHO?si=37e377f64c584e39
 7. Uwielbiam aromaterapię, jeżeli używasz dyfuzora to śmiało – lawenda czy zapach lasu wesprze relaksację!
 8. INTENCJA – jeżeli praktykujesz to jest odpowiedni czas by głęboko wykorzystać ten czas relaksacji, w której dzieją się cuda.
USTAWIENIE propsów do jogi i WEJŚCIE w pozycje
Najpierw ustaw książki poziomo w miejscu, w którym będzie Twoja głowa. Połóż na nią zwinięty kąt i na to dopiero wałek do jogi pod kątem około 45 stopni. Umieść kolejny wałek (lub zwinięty koc) w miejscu gdzie będą Twoje kolana i mniejszy wałek pod ścięgna Achillesa. Usiądź na podłodze na dolnym końcu wałka (ten który podeprze Twoje całe ciało) i połóż się. Wyreguluj podparcie kolan i kostek.
Użyj dodatkowego koca pod głową, aby podeprzeć kręgi C7, a twoje czoło było nieco wyższe niż podbródek.
Użyj rąk i wsuń koc po obu stronach głowy, tworząc rodzaj kołyski dla czaszki. Użyj podpórek (koce/ręczniki/miękkie przedmioty) po obu stronach ciała, aby unieść dłonie tak, by nadgarstki znajdowały się wyżej niż łokcie, a dłonie delikatnie spoczywały na brzuchu. Na koniec będziesz potrzebować kocyka na ciało i małej poduszki pod oczy – te elementy może nałożyć na Ciebie osoba bliska.

PRAKTYKA

Ustaw minutnik na co najmniej 10 minut. Opadnij we wsparciu i wygodzie tych “rekwizytów”. Świadomie rozluźnij wszelkie napięcie, które odkryjesz w brzuchu, szczęce lub ramionach i zmiękcz oddech. Obserwuj przychodzące i odchodzące doznania – puść. Gdy minutnik się wyłączy, powoli przejdź do przejścia. Przewróć się na bok i użyj ramion, aby stopniowo wypychać się w górę, z głową unoszącą się na samym końcu. Usiądź na chwilę i poczuj przestrzeń w ciele i spokój, który nastał. Poczuj to na prawdę.

Praca z Oddechem

Jesienią, sezonowe zaburzenia równowagi w energii są zwykle związane z płucami i jelitem grubym. Celowo wspierając te narządy o tej porze roku, zostaniesz nagrodzony głębszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem, gdy wejdziemy w zimę.

Aby wesprzeć płuca, poświęć kilka minut każdego dnia, aby świadomie zwiększyć pojemność oddechową:

 1. Najpierw znajdź wygodną pozycję na plecach lub skorzystaj z podparcia i zwróć uwagę na swój oddech.
 2. Kiedy już połączysz się z naturalnym rytmem oddechu, delikatnie rozluźnij wszelkie zauważone napięcie. Pozwól, aby twój brzuch, klatka piersiowa i ramiona były miękkie.
 3. Podczas zrelaksowanego naturalnego oddechu przepona opada przy wdechu, powodując delikatne uniesienie brzucha, a następnie unosi się przy wydechu, powodując lekkie opadnięcie brzucha. Sprawdź, czy możesz zaobserwować ten wzór we własnym ciele.
 4. Jeśli czujesz się tam komfortowo, powoli zacznij wyrównywać wdech i wydech. Wykonaj wdech i wydech tyle samo czasu.
 5. Następnie zacznij wydłużać oddech w zrelaksowany sposób. Zacznij od dodania chwili lub dwóch do wdechu i wydechu.
 6. Ćwicz przez dziesięć do dwudziestu oddechów.

Akupresura późną jesienią

Jelito grube 11 (Qu Chi):

Ten punkt to „He-Sea”” – punkt ziemi na metalowym kanale jelita grubego. Oznacza to, że jest to doskonały punkt do wspierania lub tonizowania jelita grubego. W medycynie chińskiej układ narządów jelita grubego jest odpowiedzialny za eliminację nie tylko fizycznych odpadów, ale także psychicznych, więc jeśli doszło do jakiejkolwiek stagnacji, ten punkt może pomóc. Ten punkt jest szczególnie pomocny, jeśli w ciele lub umyśle gromadzi się ciepło, co prowadzi do pobudzenia, zaparć, gorączki lub nadciśnienia.

LOKALIZACJA

Znajdź ten punkt w załamaniu łokcia ze zgiętym ramieniem. Przesuń palec wzdłuż zagięcia do zewnętrznej krawędzi. Punkt znajduje się na końcu zewnętrznej fałdy łokcia. Poniżej zdjęcie, znajdź na nim numerek 11. To to miejsce.

Historical Anatomies

Daj znać jaj poszło, wiem, że wiele z Was uwielbia tę asanę i głęboki oddech!

Podziel się tym wpisem:

Zerknij również na:

Energia, Częstotliwość I Wibracje

Jesteśmy istotami bioelektrycznymi żyjącymi na planecie elektrycznej. Wszystkie nasze komórki transmitują wiele częstotliwości, które kierują naszym sercem, układem odpornościowym, mięśniami i układem nerwowym. Dowiedz się więcej o swoim ciele i jego energetyce.

Sen

Sen jest kluczem do naszego zdrowia i długowieczności, niestety jednak nie przyciąga uwagi, na jaką zasługuje. To nie jest przeszkoda w obejściu – to naturalny stan, którego potrzebują nasze ciała.